Jadąc do Szwajcarii, trzeba posiadać ważny paszport lub dowód osobisty. Ale czego nie można wwieźć do Szwajcarii? Dowiedz się, czego nie zabierać ze sobą podczas wyjazdu do tego kraju.

Weekendowa wycieczka może skończyć się bardzo szybko i nieprzyjemnie, jeśli służby celne na granicy wykryją, że turyści przewożą zabronione rzeczy. Szwajcaria, chociaż jest sygnatariuszem porozumienia z Schengen, nie należy do Unii Europejskiej, dlatego nie wszystko można wwozić w jej granice. Sprawdź, czego nie można wwieźć do Szwajcarii i jak nie narazić się na grzywnę.

Czy szwajcarski urząd celny kontroluje granicę?

Szwajcaria ze wszystkich stron graniczy z państwami członkowskimi UE. Nie oznacza to jednak, że nie kontroluje swoich granic. Turyści i emigranci zarobkowi muszą przestrzegać regulacji celnych dotyczących przywozu różnego rodzaju towarów. Celnicy po szwajcarskiej stronie mogą ukarać kogoś grzywną lub mandatem, a także nakazać mu wyjazd z kraju, dlatego warto wiedzieć, czego nie można wwieźć do Szwajcarii z UE.

Na granicy prowadzone są regularne kontrole. Dotyczy to nie tylko najbardziej uczęszczanych przejść granicznych oraz lotnisk. Warto wiedzieć, że gotówka nie jest objęta żadnymi obostrzeniami – turysta może mieć ze sobą dowolną ilość CHF w gotówce. Istnieje jednak wiele rzeczy, za których może zostać nałożona kara grzywny. Co może grozić m.in. za przewiezienie więcej niż jednego kilograma mięsa?

Bagaż podręczny – co można w nim przewieźć?

Wszelkie dobra prywatne, które przewozi się bez oclenia, nie mogą przekraczać wartości 300 CHF na osobę. Oczywiście obowiązuje też ścisły zakaz transportu środków odurzających. W bagażu podręcznym można posiadać rzeczy osobiste i gotówkę, ale też droższe wyposażenie – telefony, laptopy, instrumenty muzyczne czy aparaty fotograficzne. Warunkiem bezcłowego importu jest to, żeby przedmioty były używane i faktycznie należały do osoby, która je przewozi. Oceną tego zajmuje się federalny urząd celny, który sprawdza podróżujących.

Osoby powyżej 17 roku życia mogą przewozić maksymalnie 1 litr alkoholu o stężeniu przekraczającym 18%. Jeśli jest ono mniejsze, wówczas limit obejmuje aż 5 litrów. Przekroczenie go może wiązać się z poważnymi kosztami – kara może wynieść nawet kilkaset franków.

Czego nie można wwieźć do Szwajcarii?

Przed wyjazdem warto dowiedzieć się, czego nie można wwieźć do Szwajcarii. Lista nie jest długa, ale po zapoznaniu się z nią można uniknąć grzywny w wysokości kilku tysięcy złotych. Zabroniony jest wjazd z bronią, w tym z nożami i paralizatorami. Nie można przewozić leków w ilości większej niż miesięczne zapotrzebowanie. W niektórych przypadkach pomóc może zaświadczenie lekarskie, ale trzeba o nie zadbać przed wyjazdem z Polski do Szwajcarii.

Wszelkie przedmioty, które posiadają substancje zabronione, również są nielegalne i nie można ich wwozić. Dotyczy to środków odurzających oraz dopingujących. Na teren Szwajcarii nie wolno wwozić także podrabianych i pirackich produktów. Restrykcje obejmują jednak nie tylko rzeczy w pełni nielegalne – zabronione jest również wwożenie dóbr kulturalnych z innych krajów.

Jak bezpiecznie przewozić towary i przekraczać szwajcarską granicę?

Przekraczając granicę ze Szwajcarią, trzeba zadeklarować wszystkie posiadane przedmioty oraz przewożone zwierzęta. Można to zrobić ustnie lub na piśmie. Nie mając pewności, czy wolno wwieźć konkretną rzecz, warto zapytać celników. Próbując wwieźć coś ponad limit lub mimo zakazu, trzeba się liczyć z bardzo wysokimi kosztami. W miastach takich jak Zurych czy Genewa, w których znajdują się lotniska, celnicy przeprowadzają bardzo drobiazgowe kontrole.

Jakie są limity podczas przewozu z UE?

Kwestia tego, czego nie można wwieźć do Szwajcarii pod żadnym pozorem, nie wyczerpuje wszystkich ograniczeń. Zabierając ze sobą zapas wędliny, trzeba ją dokładnie zważyć – nie może być jej więcej niż 1000 gramów. Pozostałych produktów spożywczych wolno przewozić ze sobą tylko tyle, ile jest niezbędne na jeden dzień podróży. Jadąc do Szwajcarii zgodnie z prawem, warto przejrzeć specjalną broszurę celną, która jest dostępna w internecie.

Turyści jadący do Szwajcarii samochodem mogą mieć ze sobą w kanistrze maksymalnie 25 litrów paliwa. Oprócz tego cła nie trzeba płacić za paliwo, które znajduje się w zbiorniku samochodu. Przed wyjazdem warto sprawdzić przepisy celne i upewnić się, jakie ilości uprawniają do zwolnienia z opłat. Złamanie przepisów może być równoznaczne z wysokimi karami.

Kacper (13)

Ekspert od szwajcarskiej innowacji i jakości, Kacper łączy swoją pasję do technologii z miłością do Szwajcarii. Jego artykuły skupiają się na przedstawieniu, jak szwajcarska precyzja  wpływa na świat biznesu, technologii i codziennego życia. Kacper ma wyjątkową zdolność do wyjaśniania skomplikowanych koncepcji w przystępny sposób, dzięki czemu czytelnicy mogą lepiej zrozumieć, co sprawia, że szwajcarskie marki są cenione na całym świecie.