Emigracja to zawsze ogromne wyzwanie.  Czy wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak zamieszkać w Szwajcarii? Przeprowadzka do Szwajcarii wymaga zwrócenia uwagi na wiele istotnych kwestii.

Dlaczego ludzie zastanawiają się nad tym, jak zamieszkać w Szwajcarii? Jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie z pewnością nie ma, ale nie ulega wątpliwości, że możemy rozmawiać o kraju, który jest bardzo bogaty. Pobyt w Szwajcarii daje więc naprawdę spore możliwości, ale wypada spojrzeć na to wszystko szerzej.

Przeprowadzka do Szwajcarii

Szwajcaria może kojarzyć się z bogactwem, ale mówienie wyłącznie o tym nie byłoby właściwe. Z pełnym przekonaniem można powiedzieć, że życie w Szwajcarii jest jednoznaczne z niezwykłym komfortem. Mowa o kraju, który przoduje w różnorakich statystykach. Wystarczy spojrzeć na następujące obszary:

 • bezpieczeństwo,
 • opieka zdrowotna,
 • jakość powietrza,
 • zadowolenie obywateli.

Oczywiście zmiana miejsca zamieszkania to zawsze konieczność zadbania o wiele formalności.

Jak zamieszkać w Szwajcarii – zezwolenie na pobyt

Osoby zainteresowane wyjazdem do Szwajcarii powinny zaopatrzyć się w paszport lub dowód osobisty. Chodzi o cele turystyczne i co równie istotne, czas trwania pobytu nie może przekroczyć 3 miesięcy (90 dni). Co robić, kiedy ktoś chce zostać w Szwajcarii na dłużej?

Potrzebne jest pozwolenie na pobyt. Prośbę o zezwolenie na pobyt składa się w biurze kontroli mieszkańców
gminy. Jeśli myśli się o mieszkaniu w Szwajcarii, wszystko musi być absolutnie legalne. Warto również pamiętać, że tak prezentują się główne typy pozwoleń na pobyt:

 • pozwolenie na krótki pobyt,
 • pozwolenie na pobyt,
 • pozwolenie na pobyt stały,
 • pozwolenie na pas przygraniczny.

Dobrze wiedzieć, jak przedstawia się szwajcarski system. Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak zamieszkać w Szwajcarii, pora zainteresować się pozwoleniami na pobyt.

Legalny pobyt – jak zamieszkać w Szwajcarii na stałe?

Pamiętajmy też o tym, że pozostanie w Szwajcarii na stałe, wymaga znalezienia mieszkania i spełnienia jednego z wymienionych warunków:

 • umowa o pracę – podpisana z firmą, która prowadzi swoją działalność w Szwajcarii.
 • oddelegowanie do pracy przez firmę z krajów członkowskich UE/EFTA.
 • prowadzenie własnej działalności gospodarczej w jednym z państw członkowskich UE/EFTA (plus realizowanie kontraktu na zasadach samozatrudnienia).

Istotne w tym wszystkim jest to, że Szwajcaria zalicza się do grona państw, w których mamy do czynienia z obowiązkiem meldunkowym. Po znalezieniu mieszkania trzeba udać się do urzędu gminy lub urzędu meldunkowego. Tam konieczne jest dopełnienie formalności.

Pobyt w Szwajcarii a praca

Praca w Szwajcarii jest powiązana z zarobkami. To znaczy, konieczne jest szukanie pracy. Można opowiadać teraz o pracodawcach czy bezrobociu, ale tak naprawdę najważniejsze jest to, aby poszukiwanie zatrudnienia rozpoczęło się jeszcze w Polsce. Pozwoli to na uniknięcie zbędnego stresu i napięcia. Ważne jest też to, że ubiegać się o pracę można na różne sposoby. Oto niektóre z nich:

 • skorzystanie ze wsparcia doradców EURES,
 • wizyta w lokalnym biurze pośrednictwa pracy (jeśli ktoś już przebywa w Szwajcarii),
 • odwiedzanie portali z ogłoszeniami.

Już wiesz, jak zamieszkać w Szwajcarii? Pamiętaj też, że najzwyczajniej w świecie dobrze jest poznać szwajcarski rynek. Jeśli ktoś chce mieszkać i pracować w Szwajcarii, to dobrze byłoby wiedzieć, czego się spodziewać.

Emigracja – życie w Szwajcarii

W przypadku życia na emigracji istotne jest też to, aby pamiętać o takich najzwyklejszych codziennych sprawach. Świetnym przykładem kantony – Szwajcaria dzieli się na 26 kantonów i przez to nie ma stolicy. Walutą jest frank szwajcarski. Szwajcaria nie należy do Unii Europejskiej, ale za to jest w w strefie Schengen. Dobrze też wiedzieć, jakie miasta warto zwiedzić. Dużo zależy od indywidualnych preferencji, ale nie ma co ukrywać, że warto zwrócić uwagę na Zurych czy Genewę. Istotne są też koszty życia – w Szwajcarii można zarobić sporo, ale tanio tam nie jest.

Przeprowadzka do Szwajcarii – tak czy nie?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy warto przeprowadzić się do Szwajcarii. Można opowiadać o bogatym kraju, ciekawych atrakcjach czy bezpieczeństwie, ale nigdy nie jest tak, że mamy wyłącznie zalety. Wystarczy spojrzeć na zarobki – na terenie Szwajcarii nie zarabia się mało, ale koszty życia są spore. Niektórzy mogą też narzekać na pogodzę. Latem jest naturalnie bardzo ciepło, ale mowa o kraju, który znajduje się w klimacie umiarkowanym.

Przeprowadzka do Szwajcarii jest czymś, co po prostu powinno ocenić się we własnym zakresie – trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, czy ten kraj będzie dla mnie odpowiednim miejscem do życia. Jeśli ktoś negatywnie zapatruje się na mieszkanie w Szwajcarii, można to zrozumieć. Tyle tylko, że to samo można powiedzieć o osobach, które widzą w Szwajcarii szansę na inne i co najważniejsze, lepsze życie.

Gabi (14)

Miłośniczka gór i szwajcarskiej czekolady, Gabrysia od lat jest zafascynowana Szwajcarią. Specjalizuje się w tworzeniu przewodników po szwajcarskich szlakach turystycznych i ma niezwykły talent do odkrywania miejsc, które nie znajdują się w przewodnikach. Jej artykuły to prawdziwe okno na alpejskie krajobrazy i kulturowe skarby Szwajcarii.