Jeśli życie w Szwajcarii ma przebiegać bezproblemowo, to każdy obcokrajowiec powinien poznać zasady obowiązujące w tym kraju. Czego nie robić w Szwajcarii? Istnieją pewne rzeczy o których musisz wiedzieć, aby uniknąć kar i innych niemiłych niespodzianek. 

Czego nie można robić w Szwajcarii? O czym trzeba pamiętać?

Jeśli życie w Szwajcarii ma przebiegać bezproblemowo, to każdy obcokrajowiec powinien poznać zasady obowiązujące w tym kraju. Istnieją pewne rzeczy o których trzeba wiedzieć, aby uniknąć kar i innych niemiłych niespodzianek.

Przed przyjazdem do Szwajcarii powinno się w pierwszej kolejności sprawdzić, czego nie wolno. Wiele kwestii może wyglądać podobnie jak w Polsce, ale nie brakuje też sporych różnić dotyczących rozmaitych obszarów. Konieczne jest przestrzeganie przepisów, okazywanie szacunku wobec kultury i tradycji. Każdego interesuje oczywiście temat życia, jak ono wygląda. Warto dowiedzieć się między innymi, jak wyglądają studia w Szwajcarii, jakie są oferty pracy, czy niezbędne jest ubezpieczenie zdrowotne w Szwajcarii, jaki jest okres wypowiedzenia umowy.

Chcesz znaleźć pracę w Szwajcarii? Pamiętaj o kilku kwestiach

Szwajcaria jest jednym z krajów na świecie, w którym bezrobocie plasuje się na stosunkowo niskim poziomie. Pomimo tego, że liczba mieszkańców wynosi aż 9 milionów ludzi. W kraju tym obowiązują aż cztery języki urzędowe, a mianowicie język niemiecki, francuski, włoski i retoromański. W zależności od regionu, dominuje jeden z nich (jest to przede wszystkim kraj niemieckojęzyczny). Nie wolno Ci ignorować różnic językowych.

Dobrym pomysłem jest nauczenie się chociażby kilku podstawowych zwrotów, aby móc porozumiewać się z lokalnymi mieszkańcami i okazać szacunek wobec miejscowej kultury. Warto mieć na uwadze, jaki odwiedza się kanton, aby wiedzieć, w jakim języku porozumiewają się mieszkańcy. Nie brakuje kantonów dwujęzycznych, czyli z dominacją języka francuskiego i niemieckiego. Przykładem są Berno, Fryburg i Wallis. Z kolei Zurych to przede wszystkim język niemiecki.

W Szwajcarii istnieją zasady, które powinieneś znać i ich przestrzegać

Szwajcaria jest jednym z najdroższych krajów, dlatego warto sprawdzić, jakie są średnie koszty życia, ceny w sklepach. Wielu obcokrajowców, szczególnie osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, przenoszą swoje biznesy do Szwajcarii. Wpływa na to w dużej mierze bardzo korzystny system podatkowy. Jest też wiele ulg podatkowych (uznawanych za najatrakcyjniejsze w całej UE), na które mogą liczyć między innymi małżonkowie i osoby mające dzieci. Dobrą wiadomością dla Ciebie będzie też to, że jako obcokrajowiec nie będziesz musiał składać zeznań podatkowych. Zostaniesz automatycznie rozliczony na koniec każdego miesiąca, co stanowi ogromne ułatwienie.

Chcesz szukać pracy w Szwajcarii?

Szwajcaria jest krajem przyjaznym obcokrajowcom pod warunkiem, że postępujesz zgodnie z tym, czego od nich wymagają lokalne władze. Niektórzy decydują się na wynajęcie mieszkania i na miejscu rozpoczynają poszukiwania pracy (nie mogą one trwać dłużej niż 3 miesiące). Jeżeli nie chcesz, aby stał nad Tobą żaden pracodawca, to możesz zdecydować się na prowadzenie własnej firmy. Stały adres zamieszkania jest potrzebny do tego, aby uzyskać zezwolenie na pobyt. Nie możesz zapomnieć o obowiązujących terminach – masz 14 dni na to, aby zarejestrować się w swoim urzędzie gminy w ciągu 14 dni od daty przyjazdu do kraju.

Trzeba pamiętać o tym, że obywatele Unii Europejskiej są zobowiązani do przejścia całej procedury zarejestrowania się jako rezydent Szwajcarii. Będziesz wobec tego musiał przedstawić urzędowi odpowiednią dokumentację. Jeśli Twoja praca w Szwajcarii ma być legalna, to samo oczywiście dotyczy przebywania w tym kraju, będziesz musiał uzyskać pozwolenie na pobyt. W zależności od kantonu kwestie formalne mogą wyglądać nieco inaczej, dlatego najlepiej, abyś skontaktował się z danym urzędem w celu poznania wszystkich wymagań.

Planujesz mieszkać i pracować w Szwajcarii? Musisz to wiedzieć!

W Szwajcarii obowiązują konkretne przepisy drogowe, dlatego powinieneś dobrze zaplanować swój przyjazd, zapoznać się z nimi dokładnie. Jako kierowca jesteś zobowiązany do tego, aby dostosować swoją prędkość do aktualnych warunków na drodze. Podczas pobytu w Szwajcarii należy pamiętać o tym, aby nie palić papierosów w miejscach publicznych.

Emigracja do Szwajcarii wymaga od Ciebie tego, abyś nie naruszał prywatności innych osób. W kraju tym ochrona danych osobowych jest na bardzo wysokim poziomie. Musisz liczyć się z surowymi sankcjami prawnymi, jeśli podejmiesz próby uzyskania dostępu do informacji lub dokumentów kogoś, kto nie wyrazić na to zgody. Nie wolno upijać się na ulicach ani zakłócać ciszy nocnej. W przeciwnym razie grozi Tobie wysoka kara grzywny lub nawet areszt. Transakcje finansowe muszą być bardzo dyskretne.

Szwajcaria, jak każdy inny kraj, ma swoje zasady, zwyczaje, różnice kulturowe. Kluczowe jest to, abyś dowiedział się o niej jak najwięcej, jeśli planujesz tam swój pobyt. Warto poznać koszty i jakość życia oraz obowiązujące przepisy.

Kacper (13)

Ekspert od szwajcarskiej innowacji i jakości, Kacper łączy swoją pasję do technologii z miłością do Szwajcarii. Jego artykuły skupiają się na przedstawieniu, jak szwajcarska precyzja  wpływa na świat biznesu, technologii i codziennego życia. Kacper ma wyjątkową zdolność do wyjaśniania skomplikowanych koncepcji w przystępny sposób, dzięki czemu czytelnicy mogą lepiej zrozumieć, co sprawia, że szwajcarskie marki są cenione na całym świecie.