Wybierasz się do Szwajcarii w celach turystycznych i zastanawiasz się, czego potrzebujesz? Można przypuszczać, że wiele osób zastanawia się nad tym, czy do Szwajcarii trzeba paszport. Jak przedstawia się rzeczywistość?

Czy do Szwajcarii trzeba paszport? Odpowiedzią są przepisy, które obowiązują w Europie. Warto też pamiętać o tym, że Szwajcarii nie ma w Unii Europejskiej. Z drugiej strony nie można zapomnieć, że Szwajcaria należy do strefy Schengen. Legalny wjazd na teren Szwajcarii to więc coś, o czym można powiedzieć całkiem sporo.

Czy do Szwajcarii trzeba paszport? Obywatelstwo UE

W przypadku podróży ogromne znaczenie ma obywatelstwo. W przypadku obywatelstwa UE można rozmawiać o swobodnych podróżach na teren 27 państw członkowskich UE oraz Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i właśnie Szwajcarii. Wymienione kraje nie są przypadkowe – chodzi o kraje, które należą do strefy Schengen.

Czy do Szwajcarii trzeba paszport? Czy jest alternatywa?

Podczas podróży do Szwajcarii potrzebny jest paszport, ale jeśli tego paszportu brakuje, jest alternatywa. Alternatywą jest posiadanie dowodu osobistego. Dobrze jeszcze spojrzeć na to bardziej szczegółowo. Osoba chcąca wjechać do strefy Schengen, zazwyczaj nie jest zobowiązana do pokazania paszportu bądź dowodu tożsamości – chodzi o przekraczanie wewnętrznych granic. Niemniej państwa strefy Schengen mają możliwość przywrócenia tymczasowych kontroli granicznych. Jest to opcja, z której można skorzystać jedynie w nadzwyczajnych okolicznościach. Za przykład może posłużyć zagrożenie dla porządku publicznego.

Jeśli odbywają się tymczasowe kontrole graniczne, paszport lub dowód osobisty jest bezwarunkowo konieczny. Reasumując, nie można jednoznacznie powiedzieć, czy do Szwajcarii trzeba paszport.

Turystyczny wyjazd do Szwajcarii

Być może niektórzy zastanawiają się nad tym, co z wizą. Realia są jednak takie, że w zasadzie nie ma nad czym myśleć. Dowód osobisty lub paszport – tylko tyle potrzeba. Istotny w tym wszystkim jest również czas – być może wiele osób nie wie, że wymienione dokumenty pozwalają przebywać w kraju do 90 dni (dotyczy celów turystycznych).

EKUZ i ubezpieczenie turystyczne podczas pobytu w Szwajcarii

Skoro mowa o wyjeździe turystycznym, to wypada też odnieść się do szwajcarskiego ubezpieczenia zdrowotnego. Koszty leczenia to nie jest może zbyt często omawiana sprawa, ale czasem niewiele trzeba, aby wydarzyło się coś nieprzyjemnego. Nie ma też co ukrywać, że w Szwajcarii obowiązują cztery języki (niemiecki, francuski, włoski i retoromański) – mamy intrygującą wielokulturowość. Niezależnie od wszystkiego bezpieczeństwo jest jednak najważniejsze.

Wiele osób pewnie zastanawia się nad tym, jakie ubezpieczenie turystyczne do Szwajcarii będzie najlepsze. To zrozumiałe, ale trzeba też pamiętać o tym, że konkurencja na rynku jest ogromna. Dlatego też wskazane jest porównanie aktualnych ofert poszczególnych polis. Ważne jest także to, że Polacy przed wyjazdem do Szwajcarii powinni wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Taką kartę można wyrobić w punkcie NFZ. EKUZ pozwala na korzystanie z podstawowych usług medycznych i pokrycie części opłat. Koszty leczenia w Szwajcarii są naprawdę wysokie. Warto wiedzieć, czy do Szwajcarii trzeba paszport, ale pamiętajmy, że przygotowanie się do podróży oznacza konieczność zwrócenia uwagi na wiele spraw.

Koszty leczenia w Szwajcarii a prywatne ubezpieczenie turystyczne

W kontekście zdrowia istotne jest też to, że część usług medycznych będzie wiązać się z obowiązkiem uiszczenia całej opłaty. Dlatego też poleca się zaopatrzenie w prywatne ubezpieczenie. Zawsze bardzo ważne jest to, aby czytać umowę. Dla wielu może brzmieć to śmiesznie, ale prawda jest taka, pośpiech może mieć przykre konsekwencje. Najlepsza polisa jest wtedy, gdy można mówić o pomocy w następujących sytuacjach:

  • akcja ratunkowa,
  • hospitalizacja wywołana objawami przewlekłej choroby leczonej w kraju,
  • transport medyczny,
  • transport ciała do Polski (w razie śmierci).

Warto kupić ubezpieczenie prywatne, ale trzeba też spojrzeć na warunki ubezpieczenia.

Paszport, ubezpieczenie turystyczne i EKUZ – pobyt w Szwajcarii

Jeśli zabraknie dowodu osobistego, to wtedy trzeba zaopatrzyć się w paszport. Ponadto kwestia paszportu to nie wszystko, co ma znaczenie. Obowiązkowo należy też pomyśleć o ubezpieczeniu turystycznym czy Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego. Szwajcaria to kraj, który pod wieloma względami jest atrakcyjny, ale istotne jest też to, aby z tych atrakcji korzystać w sposób odpowiedzialny.

Gabi (14)

Miłośniczka gór i szwajcarskiej czekolady, Gabrysia od lat jest zafascynowana Szwajcarią. Specjalizuje się w tworzeniu przewodników po szwajcarskich szlakach turystycznych i ma niezwykły talent do odkrywania miejsc, które nie znajdują się w przewodnikach. Jej artykuły to prawdziwe okno na alpejskie krajobrazy i kulturowe skarby Szwajcarii.