Nie ulega wątpliwości, że Szwajcaria jest krajem znanym ze swojej neutralności. Niemniej jednak warto zastanowić się nad tym, jak to wszystko wygląda w praktyce. Czy Szwajcaria jest bezpieczna?

Można przypuszczać, że wiele osób zastanawia się nad tym, czy Szwajcaria jest bezpieczna. Warto jednak pamiętać o tym, że bezpieczeństwo to coś, co można definiować na naprawdę różne sposoby. Można mówić o konfliktach zbrojnych, jak i tym, co dzieje się na ulicach.

Co warto wiedzieć o Szwajcarii?

Czas na wyjazd do Szwajcarii i zastanawiasz się nad tym, czego należy się spodziewać? Najlepiej zacząć od początku, czyli tego, że przeprowadzka do Szwajcarii może mieć związek z różnymi sytuacjami. Jedna osoba pomyśli o walorach turystycznych, natomiast druga skupi się na pracy w Szwajcarii. Jeśli chodzi o pracę, nie sposób pominąć kwestii podatków – co wiesz o podatkach w Szwajcarii?

Można też odnieść się do samego wyjazdu. Jeśli ktoś zastanawia się nad koniecznością posiadania paszportu, warto wiedzieć, że wystarczy dowód osobisty. Ważne jest też to, że (w przypadku wyjazdu turystycznego) na terenie kraju można przebywać przez 90 dni. Skoro już przy tym jesteśmy, wskazane jest także ubezpieczenie turystyczne. Niezwykle istotne jest również to, jaki będzie zakres polisy ubezpieczeniowej. Trzeba mieć świadomość tego, że koszty leczenia w Szwajcarii są bardzo wysokie. Do tego wszystkiego dochodzi też zadbanie o posiadanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Obcokrajowiec w Szwajcarii

Czy Szwajcaria jest bezpieczna? Mimo niezaprzeczalnych zalet to pytanie może nurtować. Bez wątpienia ważne jest to, że szwajcarscy policjanci nie mają zbyt wiele pracy. Mowa o kraju, w którym mamy jeden z najniższych wskaźników przestępczości. Można pokusić się o stwierdzenie, zgodnie z którym w przypadku Szwajcarów można zaobserwować surową, góralską naturę. Natura ta nie pozwala im na poszukiwanie łatwych rozwiązań.

Co ciekawe, w Szwajcarii obowiązują cztery języki narodowe. Języki te to:

  • niemiecki,
  • francuski,
  • włoski,
  • retoromański

Ktoś może powiedzieć, że dzięki temu łatwiej się porozumieć, ale czy taka sytuacja rzeczywiście ma miejsce? Musimy też pamiętać choćby o 26 kantonach.

Czy Szwajcaria jest bezpieczna, jeśli to kraj bez stolicy?

O czym myśli osoba, która jest w obcym kraju? Mogą to być różne rzeczy, ale myśli często mogą krążyć w stronę stolicy. Mowa o tym nieprzypadkowo, ponieważ Szwajcaria jest krajem, w którym stolicy nie znajdziemy. Jest to związane z podziałem kraju na kantony. Wyznaczenie jednego centralnego ośrodka mogłoby urazić ludzi zamieszkałych w pozostałych kantonach. Aczkolwiek można rozmawiać o siedzibie szwajcarskiego rządu – ta znajduje się w Bernie. Do grona ciekawych miejsc bez wątpienia trzeba też zaliczyć Genewę, Lozannę, Zurych i Bazyleę. To też pokazuje, że w przypadku pierwszego wyjazdu do Szwajcarii warto zaopatrzyć się w przewodnik turystyczny.

Atrakcje są ważne, ale trzeba jeszcze wiedzieć, w jaki sposób zwiedzać poszczególne miejsca. W przeciwnym razie może zabraknąć czasu na Alpy lub inne atrakcje.

Pogoda w Szwajcarii

Warto wiedzieć, czy Szwajcaria jest bezpieczna, ale wpływ na życie w Szwajcarii (i w każdym innym kraju) ma też pogoda. Kiedy pogoda nie dopisuje, trudno cieszyć się tym, co nas otacza. Pogoda potrafi zaskakiwać, ale ewentualne niespodzianki powinny mieć miejsce w określonych granicach.

W Szwajcarii panuje klimat umiarkowany. To znaczy, że nie należy spodziewać się nadmiernego upału, zimna i wilgoci. Latem temperatura może przekraczać 25°C, natomiast zimą należy liczyć się z niewielkimi mrozami. Wiosną i jesień to okresy, podczas których nie ma upałów. Na termometrach jest maksymalnie ok. 15°C.

Istotna w tym wszystkim jest też wysokość, na jakiej znajduje się człowiek. Tym samym warto mieć ze sobą sweter, jak i okulary przeciwsłoneczne.

Czy Szwajcaria jest bezpieczna?

Szwajcaria jest neutralnym krajem, także można powiedzieć, że życie w Szwajcarii jest bezpieczne. Pamiętajmy też o tym, co dzieje się na ulicach szwajcarskich miast – niski wskaźnik przestępczości to ogromna zaleta. Do tego nie można zapomnieć o zwykłym życiu – walutą w Szwajcarii jest frank szwajcarski (CHF). Ponadto mowa o kraju, w którym obowiązują cztery języki urzędowe. Mamy też 26 kantonów. Pogoda może nie rozpieszcza, ale w Szwajcarii nie brakuje atrakcji – a to chyba najistotniejsze.

Jakby tego wszystkiego było mało, Szwajcaria jest bogata, co przekłada się na poziom życia. Są kraje, które bezapelacyjnie warto odwiedzić i jednym z takich krajów jest właśnie Szwajcaria.

Kacper (13)

Ekspert od szwajcarskiej innowacji i jakości, Kacper łączy swoją pasję do technologii z miłością do Szwajcarii. Jego artykuły skupiają się na przedstawieniu, jak szwajcarska precyzja  wpływa na świat biznesu, technologii i codziennego życia. Kacper ma wyjątkową zdolność do wyjaśniania skomplikowanych koncepcji w przystępny sposób, dzięki czemu czytelnicy mogą lepiej zrozumieć, co sprawia, że szwajcarskie marki są cenione na całym świecie.