Miliony mogą zazdrościć szwajcarskim obywatelom. Szwajcaria zalicza się do najbogatszych krajów świata. Warto jednak wiedzieć, z czego to wszystko wynika – dlaczego Szwajcaria jest bogata?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć, dlaczego Szwajcaria jest bogata. Bogactwo kraju to temat, w przypadku którego należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Niemniej z pełnym przekonaniem można powiedzieć, że Szwajcarzy (i inni mieszkańcy kraju) to ludzie, dla których niezwykle istotna jest wytrwałość, pracowitość i oszczędność. Status jednego z najbogatszych krajów to coś, co nie dzieje się przypadkiem – to sukces, na który pracują absolutnie wszyscy.

Szwajcaria – co się dzieje w tym kraju?

Warto również pamiętać o tym, że Europa (i cały świat) się zmienia. Dotyczy to różnych obszarów. Niemniej jednak wciąż można zastanawiać się nad tym, dlaczego Szwajcaria jest bogata.

Na czym polega bogactwo Szwajcarii? Najlepiej zacząć od początku, a tak się składa, że pierwotnie gospodarka Szwajcarii opierała się na wysoko rozwiniętym przemyśle i nowoczesnym rolnictwie. Obecnie można rozmawiać też choćby o dochodach, które wynikają z działających banków. Szwajcarskie banki uznawane są za najbardziej dyskretne instytucje na świecie. Nie można też zapomnieć o firmach ubezpieczeniowych.

Raport z rozwoju gospodarczego kraju – szwajcarskie zegarki i turystyka

Oczywiście na temat bogactwa obywateli Szwajcarii można mówić jeszcze długo. Wystarczy zainteresować się np. zegarkami – te są najlepsze i najdroższe. Dość powiedzieć, że Szwajcaria jest krajem, który ma 90% udziału w produkcji światowej. Zegarki są częścią przemysłu przetwórczego. Przemysł ten opiera się na surowcach importowanych i cechuje się wysokim poziomem produkcji. Do najważniejszych gałęzi można zaliczyć właśnie produkcję zegarków oraz przemysł maszynowy i precyzyjny.

O szwajcarskiej gospodarce można dyskutować długo i tyczy się to np. turystyki. Turystyka stanowi trzecią do wielkości wartość eksportową. Mówi się o obrotach, które sięgają 20 mld franków szwajcarskich.

Szwajcarskie kantony

W Polsce mamy województwa, powiaty i gminy, natomiast w Szwajcarii można rozmawiać na temat kantonów. Kraj składa się z 26 kantonów i kantony te ze sobą rywalizują. Zastanawiamy się, dlaczego Szwajcaria jest bogata, a tak naprawdę za tym wszystkim stoi bardzo ciężka praca.

Być może niektórzy zastanawiają się nad tym, jak w praktyce wygląda konkurencja. Naturalnie jest to sprawa, przy której niełatwo nawiązać do szczegółów. Możliwości jest jednak naprawdę sporo. Można w końcu rozmawiać o:

  • jak największej liczbie jakościowych miejsc pracy,
  • niskich podatkach,
  • efektywnych wydatkach budżetowych.

Pamiętajmy też o tym, że na obecny stan rzeczy Szwajcaria długo pracowała. W kontekście kantonów dobrze jeszcze nawiązać do 1848 roku. Był to rok, w którym doszło do uchwalenia pierwszej Konstytucji Szwajcarii. Kraj zadeklarował neutralność i określił zasadę autonomii kantonów. Moment ten można określić przełomowym – Szwajcaria wcześniej targana była wojnami religijnymi i konfliktami między kantonami.

Jak dojść do bogactwa w Europie bez patentu?

Droga Szwajcarii do bogactwa jest o tyle ciekawa, że możemy rozmawiać o sukcesie, który udało się osiągnąć bez prawa patentowego. Ważne jest też to, że celowo nie wprowadzano patentów na przemysł chemiczny i farmaceutyczny. Działanie to miało związek z masowym kopiowaniem technologii – kopiowaniem od Niemców (światowego lidera). Wprowadzenie prawa patentowego miało miejsce w 1907 roku. Jak się można domyślić, zmiana ta miała związek z groźbą sankcji handlowych ze strony Niemiec. Aczkolwiek można było wtedy rozmawiać o wyjątku – wyjątkiem było patentowanie chemicznych substancji. Zmieniono to dopiero w 1978 roku!

Dlaczego Szwajcaria jest bogata? Ciężka praca i odpowiednie podejście

PKB Szwajcarii ma się dobrze i nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym okresie coś się miało zmienić. Widać, że wszyscy starannie pracują na to, aby obecny stan rzeczy cały czas się utrzymywał. Wystarczy spojrzeć choćby na konkurencję podatkową między kantonami. Zdrowa konkurencja przynosi wszystkim wymierne korzyści. Czasem warto też spojrzeć, jak to wygląda statystycznie. Statystyki potrafią bardziej dosadnie pokazać, dlaczego Szwajcaria jest bogata.

Wedle danych z 2002 roku produkcja przemysłowa na osobę w Szwajcarii była 2,2 razy większa niż w USA. Do tego o 24 proc. większa niż w Japonii i 34 razy większa niż w Chinach! Nie ulega wątpliwości, że Szwajcaria jest ważnym „graczem” na rynku europejskim i światowym. Praca w Szwajcarii naprawdę się opłaca – warto pamiętać o tym zwłaszcza wtedy, gdy pojawiają się myśli dotyczące emigracji zarobkowej.

Kacper (13)

Ekspert od szwajcarskiej innowacji i jakości, Kacper łączy swoją pasję do technologii z miłością do Szwajcarii. Jego artykuły skupiają się na przedstawieniu, jak szwajcarska precyzja  wpływa na świat biznesu, technologii i codziennego życia. Kacper ma wyjątkową zdolność do wyjaśniania skomplikowanych koncepcji w przystępny sposób, dzięki czemu czytelnicy mogą lepiej zrozumieć, co sprawia, że szwajcarskie marki są cenione na całym świecie.