Szukając miejsca do emigracji, nie zawsze trzeba decydować się na Wyspy Brytyjskie, Niderlandy czy Niemcy. Wiele państw oferuje wysoki standard życia i zatrudnienie. Dowiedz się, jak się żyje w Szwajcarii i dlaczego warto tam pojechać.

Do emigracji trzeba się dobrze przygotować – poznać język, zwyczaje, kulturę i prawo. Jak się żyje w Szwajcarii? To kraj, który zalicza się do światowej czołówki pod względem jakości życia. Takie miasta jak Zurych czy Genewa są synonimami dobrego życia, ale ma to też swoją drugą stronę – koszty życia, takie jak wynajem mieszkania, są całkiem wysokie.

Dlaczego warto przeprowadzić się do Szwajcarii?

Obowiązującą w Szwajcarii walutą jest frank szwajcarski. Pod względem zarobków Szwajcaria plasuje się na pierwszym miejscu w Europie, przeganiając nawet kraje skandynawskie. Warto dowiedzieć się, jak się żyje w Szwajcarii i na co trzeba się przygotować.

Tak jak Polska jest podzielona na województwa, Szwajcaria dzieli się na kantony. Jest ich 26. Na terenie Szwajcarii obowiązują aż cztery języki urzędowe, w tym francuski, niemiecki i włoski. Warto sprawdzić swoją znajomość przynajmniej jednego z nich przed emigracją. W większości miejsc mówi się po niemiecku. Szukając ofert pracy, warto wykazać się znajomością tego języka.

Jak się żyje w Szwajcarii?

Podobnie jak w każdym innym kraju, ciężko odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie. Szwajcaria oferuje wysokie zarobki, ale też koszty utrzymania. Życie w tym kraju potrafi być bardzo przyjemne – dobrze rozwinięty transport publiczny, piękne górskie krajobrazy oraz życzliwi ludzie do niewątpliwe plusy, które przemawiają za tym miejscem. Także opieka zdrowotna w Szwajcarii stoi na bardzo wysokim poziomie.

Każdy dorosły musi posiadać ubezpieczenie zdrowotne. Zwiększa to koszty życia w Szwajcarii, ponieważ za polisy odpowiadają wyłącznie prywatne firmy. Mając szwajcarską umowę o pracę, można sobie pozwolić na takie wydatki, a decydując się na życie w części Szwajcarii oddalonej od dużych skupisk ludzi, da się zredukować koszty.

Praca w Szwajcarii – czy potrzebne jest pozwolenie?

Jednym z najczęstszych powodów emigracji jest poszukiwanie lepszych zarobków. W Szwajcarii stopa bezrobocia jest na bardzo niskim poziomie, a zarobki wysokim. Fachowcy z różnych dziedzin są w stanie nie tylko się utrzymać, ale też żyć na przyzwoitym poziomie.

Jako obywatele UE Polacy mogą przebywać w Szwajcarii 90 dni bez żadnego pozwolenia. Po złożeniu specjalnego wniosku można przedłużyć ten okres do 6 miesięcy. Jeśli chce się pracować w Szwajcarii, warto już wcześniej znaleźć pracodawcę. Pozwolenie na pobyt stały można uzyskać na podstawie umowy o pracę.

Koszt przeprowadzki do Szwajcarii – czy warto emigrować, mieszkać i płacić podatki za granicą?

Jako kraj do życia Szwajcaria jest jednym z lepszych miejsc na świecie. Wiele osób chce zamieszkać w Szwajcarii, ale ma wątpliwości. Minusy życia w Szwajcarii to przede wszystkim wysokie koszty utrzymania. Osoby, które nie posiadają pożądanego na rynku pracy fachu, mogą mieć z tym problem. Mieszkanie w Szwajcarii to także konieczność biegłego władania językiem obcym. Problemem może być też rozłąka z rodziną.

Koszty życia na emigracji – czy szwajcarskie zarobki są wystarczające?

Wiedząc już, jak się żyje w Szwajcarii, warto dokładnie policzyć koszty oraz przychody. Ceny mieszkań, szczególnie w dużych miastach, są bardzo wysokie, ale żeby szukać pracy, nie trzeba od razu wynajmować apartamentu. Pobyt w Szwajcarii można zacząć od mieszkania na prowincji. Wiedząc, ile kosztuje życie w dużym mieście, warto rozważyć dojazd do pracy z przedmieść. Wówczas nawet niskie zarobki mogą okazać się wystarczające.

Jak Szwajcarzy patrzą na obcokrajowców?

Dla emigranta podejście lokalnej ludności do obcokrajowców jest jedną z kluczowych rzeczy. Szwajcarzy przychylnie patrzą na obywateli Unii Europejskiej. Nastroje będą różne w zależności od kantonu, ale tolerancja jest w Szwajcarii na najwyższym poziomie – szczególnie dla osób zaradnych i pracowitych. Znajomość języka angielskiego będzie sporym ułatwieniem na początek, ale później lepiej poznać niemiecki lub retoromański.

Przed przyjazdem do Szwajcarii warto zadbać o pracę, zakwaterowanie i znajomość języka. Nie jest potrzebna wiza czy paszport, ponieważ kraj ten jest sygnatariuszem porozumienia z Schengen. Ze wszystkich krajów na świecie to właśnie Szwajcaria jest jednym z miejsc, w których żyje się najlepiej, chociaż nie należy do Unii Europejskiej.

Gabi (14)

Miłośniczka gór i szwajcarskiej czekolady, Gabrysia od lat jest zafascynowana Szwajcarią. Specjalizuje się w tworzeniu przewodników po szwajcarskich szlakach turystycznych i ma niezwykły talent do odkrywania miejsc, które nie znajdują się w przewodnikach. Jej artykuły to prawdziwe okno na alpejskie krajobrazy i kulturowe skarby Szwajcarii.