Szwajcaria nie bez powodu kojarzy się z bankami. Dzięki dobrej polityce monetarnej posiada silny pieniądz. Dowiedz się, jaka waluta w Szwajcarii jest obowiązującym środkiem płatniczym i trzeba ją mieć podczas wyjazdu.

Przed wyjazdem zagranicznym trzeba zadbać o odpowiednie środki płatnicze. Jaka waluta w Szwajcarii obowiązuje? Oczywiście frank szwajcarski. Tą walutą można zapłacić jednak nie tylko w tym słynącym z neutralności państwie, ale również w Liechtensteinie.

Jaka waluta w Szwajcarii – jaki jest aktualny przelicznik?

Jeden frank szwajcarski dzieli się na 100 centymów lub 100 rappenów, zależnie od tego, czy przyjmie się nazewnictwo francuskie, czy niemieckie. Za jego emisję odpowiada Szwajcarski Bank Narodowy. Za jednego franka szwajcarskiego trzeba zapłacić około 4,70 PLN. Kurs wymiany CHF na złotówki wzrósł znacznie po 2008 roku. W rekordowym momencie szwajcarska waluta kosztowała mniej niż 2 złote za sztukę.

Chcąc się dowiedzieć, jaka waluta w Szwajcarii obowiązuje, warto pamiętać, że kraj ten nie jest członkiem Unii Europejskiej, a tym bardziej Strefy Euro. Przed wyjazdem do Genewy lub Zurychu warto znaleźć kantor, który zaoferuje korzystny kurs wymiany.

Ile jest wart frank szwajcarski?

Wartość franka szwajcarskiego zmieniała się na przestrzeni ostatnich 20 lat. Największy wzrost wartości można było zobaczyć w połowie 2022 roku, kiedy to kurs waluty przekroczył ponad 5 złotych. Od roku 1850, kiedy to wprowadzono franki szwajcarskie, zastępując tym samym szereg lokalnych walut, jest to silny, choć nie zawsze stabilny środek płatniczy.

O tym, jak zmienia się wartość franka szwajcarskiego na niekorzyść inwestorów, przekonało się wielu kredytobiorców. Takie waluty jak dolar czy euro okazały się z czasem o wiele stabilniejsze i odporniejsze na kryzysy ekonomiczne, jak chociażby bankructwo Grecji, które także odbiło się na ówczesnej wartości franka.

Gdzie można sprawdzić aktualny kurs franka szwajcarskiego?

Szukając informacji o tym, jaka waluta w Szwajcarii jest powszechnie uznawana i ile kosztuje frank szwajcarski, można odwiedzić stacjonarny lub internetowy kantor. Kurs wymiany walut zmienia się każdego dnia, dlatego inwestorzy powinni regularnie śledzić rynki. Transakcje online są w pełni bezpiecznie, ale trzeba trzymać się zaufanych stron internetowych.

W chwili wprowadzenia frank szwajcarski miał taką samą wartość jak frank francuski. Historia franka szwajcarskiego potoczyła się jednak zupełnie inaczej i dzisiaj kurs CHF jest porównywalny z walutą europejską, podczas gry frank francuski został wycofany z obiegu.

Relacja CHF do euro i złotego w kantorach wymiany walut

Kurs danej waluty zmienia się każdego dnia w odpowiedzi na wahania rynków finansowych i szereg trudnych do przewidzenia czynników. Frank szwajcarski jest jedną z najważniejszych walut dla inwestorów. Płaci się nim nie tylko na terenie Szwajcarii, ale też w Liechtensteinie. Podczas wymiany CHF na PLN warto poczekać na stabilny kurs. Planując wyjazd za granicę, dobrym pomysłem jest wymiana waluty w momencie, gdy będzie to korzystne.

Jakie są nominały banknotów, którymi można płacić w Szwajcarii?

Wiedząc, jaka waluta w Szwajcarii jest powszechnie używana, warto jeszcze przygotować się do wyjazdu poprzez zgromadzenie odpowiednich nominałów. Banknoty dostępne są w nominałach: 10, 20, 50, 100, 200 i 1000 franków. Monety, które do 1967 roku były srebrne, dostępne są w nominałach: 0,5, 1, 2 i 5 franków. Reforma wzorów banknotów miała miejsce w 2016 roku.

Nowe banknoty emitowane przez Szwajcarski Bank Narodowy spełniają restrykcyjne normy dotyczące zabezpieczeń. To jedna z najtrudniejszych do podrobienia walut.

Frank szwajcarski – informacje o walucie Szwajcarii

Powszechnie akceptowane w Szwajcarii środki płatnicze to franki. Szykując się do emigracji, trzeba wcześniej założyć konto w banku. Dzięki temu możliwe będą płatności kartą w Szwajcarii. Pomimo wprowadzenia do obiegu nowych banknotów, stare cały czas pozostają w obiegu. Wcześniejszy skok wartości franka, który miał miejsce po interwencji banku centralnego, nie odstraszył inwestorów – wciąż jest to jedna z najchętniej wybieranych walut z całego świata.

Oszczędności we franku szwajcarskim z pewnością są bezpieczne. Szwajcaria to kraj, który jest neutralny – nie jest członkiem Unii Europejskiej ani NATO. Jest więc stabilny politycznie i ekonomicznie, a położenie geograficzne zapewnia mu bezpieczeństwo. Szukając sposobu na bezpieczne ulokowanie oszczędności, warto rozważyć zakup franków szwajcarskich.

Kacper (13)

Ekspert od szwajcarskiej innowacji i jakości, Kacper łączy swoją pasję do technologii z miłością do Szwajcarii. Jego artykuły skupiają się na przedstawieniu, jak szwajcarska precyzja  wpływa na świat biznesu, technologii i codziennego życia. Kacper ma wyjątkową zdolność do wyjaśniania skomplikowanych koncepcji w przystępny sposób, dzięki czemu czytelnicy mogą lepiej zrozumieć, co sprawia, że szwajcarskie marki są cenione na całym świecie.