Emigracja zarobkowa to bardzo popularne zjawisko – odkąd Polska weszła do strefy Schengen, Polacy chętnie wyjeżdżają w poszukiwaniu lepszego życia. Dowiedz się, jakie są zarobki w Szwajcarii i kiedy warto tam pojechać.

Odpowiedź na pytanie, jakie są zarobki w Szwajcarii, jest jednoznaczna. Są wysokie. To kraj, w którym zarabia się najlepiej w całej Europie. Trzeba się jednak liczyć z konkurencyjnym rynkiem pracy i wysokimi wymaganiami wobec pracowników. W 2023 roku był to jeden z najlepszych krajów do emigracji zarobkowej, a frank szwajcarski (CHF) wciąż utrzymywał silną pozycję na rynku.

Jakie są zarobki w Szwajcarii w różnych branżach?

Szwajcaria jest jednym z krajów europejskich (ale nie członkiem UE!), który oferuje wyjątkowo wysokie stawki brutto dla pracowników. Z tego powodu wiele osób chętnie tam wyjeżdża. Dla Polaków, jako obywateli Unii Europejskiej, wjazd do Szwajcarii jest łatwy – wystarczy dowód osobisty. Uzyskanie pozwolenia na pracę także nie stanowi problemu.

Szukając odpowiedzi na pytanie, jakie są zarobki w Szwajcarii, trzeba bliżej przyjrzeć się konkretnym sektorom, zawodom oraz lokalizacjom. W Zurychu zarobki będą bardzo wysokie, ale także koszty życia będą poważnym obciążeniem.

Jak szukać pracy i nie zarabiać pensji minimalnej?

Chcąc dobrze zarabiać, trzeba coś umieć. Do najbardziej poszukiwanych w Szwajcarii fachowców zalicza się informatyków, lekarzy, pielęgniarki i inżynierów. Przedstawiciele tych zawodów mogą zarobić w Szwajcarii nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie. Poziom wynagrodzenia zależy od kwalifikacji, doświadczenia, znajomości języka oraz stanowiska.

Kluczem do wysokiej pensji dla osób, które nie mają tak konkretnego fachu w ręku, jest dobry pracodawca. Nawet pracując na budowie, można zarobić ponad 60 tysięcy franków szwajcarskich brutto rocznie. Szwajcaria jest jednym z najbogatszych krajów europejskich i jej mieszkańcy szukają usług najwyższej jakości.

Praca w Szwajcarii – jakie są średnie zarobki w Szwajcarii?

Szukając informacji o tym, jakie są zarobki w Szwajcarii, trzeba skupić się na konkretnych branżach. Minimalne wynagrodzenie może być różne zależnie od regionu i miasta. Zarobki w Szwajcarii są wysokie nawet w mniej popularnych branżach.

Pracownicy z branży hotelarskiej mogą liczyć na zarobki na poziomie ponad 4400 CHF miesięcznie. Lepiej zarabiają pracownicy budowlani – ponad 6200 CHF na miesiąc. W sektorze finansowym i ubezpieczeniowym średnie zarobki przekraczają 9500 CHF. Dobrze wynagradzani są także nauczyciele.

Jakie oferty pracy pozwalają na godne życie w Szwajcarii?

Podejmując pracę na pełny etat, pracownicy w Szwajcarii mogą się bez problemu utrzymać. Niezbędny może się jednak okazać język niemiecki. Szwajcarzy często posługują się także francuskim i włoskim. Od wypłaty trzeba będzie odjąć nie tylko koszt wynajmu mieszkania i jedzenia, ale też ubezpieczenie zdrowotne.

Chcąc żyć na wysokim poziomie, warto zajmować się prawem, finansami, edukacją lub programowaniem. Praca fizyczna także zapewni życie na dobrym poziomie, ale pracownicy fabryk plasują się nisko w rankingach zarobków.

Wysokość płacy minimalnej w Szwajcarii

Duży udział w negocjowaniu stawek w poszczególnych sektorach mają związki zawodowe i układy zbiorowe. Warto wiedzieć, jakie są zarobki w Szwajcarii dla konkretnych zawodów ustalone przez związkowców. Zarobki kobiet i mężczyzn nie różnią się w dużym stopniu. Nie we wszystkich branżach obowiązuje stawka minimalna w Szwajcarii, ale dla zawodów nieobjętych porozumieniem zbiorowym nie może ona w szczególny sposób odbiegać od rynkowej normy.

Który kanton oferuje najwyższe stawki na rynku pracy?

Duży wpływ na poziom wynagrodzenia ma lokalizacja. Oprócz stażu pracy i umiejętności to jeden z ważniejszych aspektów. Znając lokalne języki urzędowe, można łatwiej przemieszczać się między kantonami, a znalezienie pracy za lepsze wynagrodzenie nie będzie problematyczne. W Genewie niektóre zawody są objęte stawką minimalną na poziomie 24 CHF za godzinę pracy. To najwyższa stawka minimalna na świecie. W wielu zawodach jednak wynagrodzenia są pozostawiane pracodawcom i pracownikom, którzy mają dużą swobodę negocjacji.

Przed wyjazdem do Szwajcarii warto poprawić swój język i zdobyć certyfikaty potwierdzające kwalifikacje. To jeden z najbogatszych krajów na świecie, który dodatkowo zachwyca pięknymi krajobrazami. Chcąc omijać najniższe stawki, warto się uczyć i posiadać konkretny zawód.

Kacper (13)

Ekspert od szwajcarskiej innowacji i jakości, Kacper łączy swoją pasję do technologii z miłością do Szwajcarii. Jego artykuły skupiają się na przedstawieniu, jak szwajcarska precyzja  wpływa na świat biznesu, technologii i codziennego życia. Kacper ma wyjątkową zdolność do wyjaśniania skomplikowanych koncepcji w przystępny sposób, dzięki czemu czytelnicy mogą lepiej zrozumieć, co sprawia, że szwajcarskie marki są cenione na całym świecie.