Dzisiaj szwajcarskie linie lotnicze to synonim punktualnego i komfortowego podróżowania, ale nie zawsze tak było. Dowiedz się, jaka jest historia największego przewoźnika lotniczego ze Szwajcarii.

Rok 2001 był wyjątkowo niekorzystny dla szwajcarskich przewoźników lotniczych. Największa firma ogłosiła upadłość. Na jej miejscu pojawiły się jednak nowe szwajcarskie linie lotnicze, które stały się dumą kraju kojarzonego głównie z bankami, serem i neutralnością.

Kiedy powstały współczesne szwajcarskie linie lotnicze?

Pierwsze narodowe szwajcarskie linie lotnicze powstały w 1931 roku. Swissair zostało założone w Zurychu. Przewoźnik oferował loty krajowe, połączenia europejskie, afrykańskie, azjatyckie oraz amerykańskie. Ich działalność trwała aż do ogłoszenia upadłości w 2001 pierwszym roku. Pośrednią przyczyną tego faktu była katastrofa lotu 111 z 2 września 1998 roku.

Po roku 2002 narodowe linie lotnicze Szwajcarii zostały przejęte przez jedną z regionalnych spółek lotniczych, która została mocno dokapitalizowana. Obecnie firma obsługuje ponad 70 połączeń do blisko 40 krajów na całym świecie. Szwajcarzy dysponują rozbudowaną flotą samolotów pasażerskich, a także świetną infrastrukturą lotniczą na terenie całego kraju.

Jak kupić bilety lotnicze szwajcarskich linii?

Nie trzeba udawać się na lotnisko, żeby kupić bilet. Pasażerowie mogą skorzystać z telefonicznej lub internetowej obsługi podróżnych. Po połączeniu spółek z 2006 roku oferta Szwajcarów obejmuje wiele lotów krajowych i międzynarodowych, a szwajcarskie lotniska stały się częstymi punktami przesiadkowymi. Dzięki świetnej organizacji szwajcarski przewoźnik oferuje konkurencyjne ceny, porównywalne z regionalnymi przelotami.

Jaką flotą samolotów dysponują Szwajcarzy?

Rozbudowane szwajcarskie linie lotnicze posiadają obecnie 80 samolotów. Z tego 24 stanowią samoloty dalekiego zasięgu przystosowane do lotów na duży dystans. Największe maszyny są w stanie zabrać na pokład 320 pasażerów wraz z bagażem podręcznym i podróżnym. Polskie linie lotnicze konkurują z nimi na wielu różnych trasach europejskich. Flota składa się głównie z samolotów firmy Airbus.

Tym, co wyróżnia linie lotnicze prowadzone przez Szwajcarów, są bardzo wysokie standardy bezpieczeństwa. Piloci tych linii muszą przestrzegać restrykcyjnych procedur związanych z zachowaniem bezpieczeństwa pasażerów na każdym etapie podróży.

Ile połączeń lotniczych obsługują szwajcarskie linie?

Po tym, jak w 2002 roku w wyniku przejęcia części majątku upadłego przewoźnika powstały nowe linie lotnicze, dostępna stała się rezerwacja biletów na loty krajowe i międzynarodowe. Pasażerowie mogą polecieć do prawie 40 krajów położonych na różnych kontynentach. Dostępne są zarówno przeloty dla bardziej wymagających podróżnych, jak i ekonomiczne i niedrogie bilety.

Szwajcaria to nie tylko Zurych i Genewa – gdzie kończą się loty?

Dzięki dobrze rozwiniętej infrastrukturze szwajcarskie linie lotnicze mogą konkurować zarówno z większymi przewoźnikami, jak i firmami regionalnymi. Większość maszyn przeznaczona jest do lotów na krótkim dystansie, głównie między miastami w sąsiednich krajach. Podróżujący do Szwajcarii mogą zatrzymać się w portach lotniczych w Bazylei, Lugano i Bernie, jeśli nie chcą korzystać z obleganych przez pasażerów lotnisk w Genewie i Zurychu.

Loty regionalne, na które można kupić tanie bilety lotnicze, mogą kończyć się także na jednym z wielu mniejszych prywatnych portów lotniczych. Szwajcarzy oferują swoim pasażerom wysoki komfort podróżowania, punktualność oraz bardzo restrykcyjne procedury bezpieczeństwa.

Punktualność, komfort i wysoka jakość obsługi

Kiedy w 2005 roku rozpoczął się proces przejęcia szwajcarskich linii przez głównego niemieckiego przewoźnika, potrzebna była zgoda organów europejskich. Komisja Europejska wyraziła zgodę na połączenie obu spółek, co zaowocowało wzmocnieniem pozycji Szwajcarów. 1 kwietnia 2006 roku narodowe linie lotnicze Szwajcarii dołączyły do sojuszu Star Alliance – największego zgromadzenia linii lotniczych na świecie. Wszystko to przełożyło się na jeszcze lepszą jakość obsługi podróżnych i wyższe bezpieczeństwo.

Szwajcarzy w szczególny sposób dbają o bezpieczeństwo podróżnych. Wszystkie samoloty przechodzą drobiazgowe kontrole stanu technicznego. Linie cieszą się czterema gwiazdkami, co oznacza, że oferują bardzo dobre standardy. Podróżni mogą latać wygodnie, bezpiecznie i komfortowo.

Kacper (13)

Ekspert od szwajcarskiej innowacji i jakości, Kacper łączy swoją pasję do technologii z miłością do Szwajcarii. Jego artykuły skupiają się na przedstawieniu, jak szwajcarska precyzja  wpływa na świat biznesu, technologii i codziennego życia. Kacper ma wyjątkową zdolność do wyjaśniania skomplikowanych koncepcji w przystępny sposób, dzięki czemu czytelnicy mogą lepiej zrozumieć, co sprawia, że szwajcarskie marki są cenione na całym świecie.