Kraj otoczony bajkowymi alpejskimi krajobrazami, słynący z wyśmienitej czekolady, serów, precyzji zegarmistrzowskiej oraz wysokiego standardu życia. Szwajcaria wyróżnia się neutralnością  polityczną.

Szwajcaria co warto wiedzieć? Planując wyjazd do Szwajcarii, warto zapoznać się z podstawowymi informacjami na jej temat, m.in. zapoznać się z systemem politycznym kraju, dowiedzieć się, z czego słynie, na co uważać i  jaka waluta w niej obowiązuje. Warto zapoznać się z praktycznymi informacjami na temat odwiedzanego kraju, zaplanować miejsca warte odwiedzenia lub skorzystać z rozrywek i sportów, jakie można uprawiać w tym kraju, o każdej porze roku. Szwajcaria jest wyjątkowym miejscem na mapie Europy, dzięki swoim tradycjom, kulturze i historii oraz zapierającym dech w piersi krajobrazom. Ponadto słynie z ogromnej gościnności i życzliwości mieszkańców. Jest piękna i otwarta na turystów o każdej porze roku mając do zaoferowania mnóstwo atrakcji i wyjątkowych miejsc. 

Wyjazd do Szwajcarii – co warto wiedzieć?

Szwajcaria jest jednym z najmniejszych państw Europy, bez dostępu do morza, 60% jej powierzchni stanowią góry – Alpy. Położona jest na południowy zachód od Polski, sąsiaduje z Niemcami, Włochami, Francją oraz Austrią. Odległość między stolicami Polski i Szwajcarii to około 1500 km, podróż samochodem lub autobusem z Polski  zajmuje około 15 godzin, w zależności od miejsca startu i celu podróży. Do Szwajcarii można dojechać również pociągiem lub skorzystać z linii lotniczych. Warto pamiętać, że Szwajcaria nie wchodzi w skład krajów Unii Europejskiej, ale należy do strefy Schengen, można więc swobodnie poruszać się, nie martwiąc się o kontrole graniczne. Przed wizytą warto jednak zapoznać się z aktualnie obowiązującymi przepisami, ponieważ sytuacja polityczna i umowy między państwami mogą ulegać zmianom. W Szwajcarii w celach turystycznych można przebywać do 90 dni. 

 Szwajcaria co warto wiedzieć od strony administracyjnej?

Szwajcaria administracyjnie jest podzielona na 26 kantonów, są to niezależne od siebie regiony, można je przyrównać do polskich województw i powiatów, w praktyce jednak funkcjonują bardziej autonomicznie. Każdy z nich ma własne rządy i parlamenty. System polityczny wyróżnia się na tle innych krajów europejskich,  ponieważ opiera się na zasadzie konfederacji. W Szwajcarii funkcjonują 4 języki urzędowe, niemiecki, francuski i włoski, retoromański, a także wiele lokalnych dialektów, co powoduje trudności komunikacyjne nawet pomiędzy samymi mieszkańcami. Szwajcaria jest krajem, który nie ma swojej oficjalnej stolicy, siedziba rządu znajduje się w Bernie. Oficjalną walutą jest frank szwajcarski, uznawany za jedną z najbardziej stabilnych walut na świecie. Szwajcaria, co warto wiedzieć o jednym z najbogatszych krajów na świecie? Gospodarka Szwajcarii opiera się głównie na turystyce, usługach finansowych, przemyśle farmaceutycznym, zegarmistrzostwie, a także produkcji maszyn i narzędzi (słynne szwajcarskie scyzoryki), serów i wyrobów cukierniczych, np.  pralinami z orzechów laskowych. 

Pogoda w Szwajcarii

Szwajcaria co warto wiedzieć o pogodzie w tym kraju? Klimat w tej części Europy jest umiarkowany i taki sam panuje w niewielkim alpejskim kraju. Temperatury wiosną i jesienią sięgają od 8 do 15 stopni Celsjusza, natomiast latem od 18 do 28 stopni. W sezonie letnim za najgorętsze miesiące uznaje się lipiec oraz sierpień, kiedy temperatura utrzymuje się na poziomie 25 do 30 stopni. W górach pogoda zmienia się bardzo szybko, dlatego decydując się na górskie wędrówki, warto być przygotowanym  na zmieniającą się aurę i wybrać strój, na tzw. cebulkę, nie zapominając o odpowiednim obuwiu i szybkoschnącej odzieży wierzchniej.

Na co uważać w Szwajcarii? Jak poruszać się po kraju?

Szwajcaria słynie z bardzo wysokich mandatów i surowych kar za przekroczenie prędkości. Podróżować po Szwajcarii można oczywiście własnym samochodem, ale warto być świadomym, jakie przepisy obowiązują w tym kraju i ograniczeniach prędkości. Autostrady w tym kraju są płatne , aby się nimi poruszać, trzeba wykupić winiety. Szwajcaria, co warto wiedzieć dodatkowo? Podróżując po kraju, warto mieć na uwadze, że Szwajcaria ma świetnie rozwinięty transport publiczny, świetnym udogodnieniem dla zwiedzających będzie Swiss Travel Pass – bilet imienny obejmujący nieograniczone podróże po tym kraju, który można wykupić na dowolną ilość dni, wybierając klasy, jakimi chcemy się poruszać. Bilet ten obejmuje komunikacje autobusami, statkami czy pociągami, w tym możliwości przejazdu panoramicznymi trasami kolejowymi, uznanymi za najpiękniejsze na świecie. 

Wysokie ceny w alpejskiej bajce? 

Szwajcarskie ceny nie zachęcają turystów z Polski. Szwajcaria odstrasza cenami za obiady w restauracjach w najpopularniejszych miejscach. Do najdroższych produktów zalicza się tu mięso, warzywa, owoce, czy sery. Ceny atrakcji turystycznych również są dość drogie, zwiedzając kolejne rejony Szwajcarii, warto pytać o karty turystyczne, które umożliwiają bezpłatny transport, czy zniżki na różnego rodzaju wejścia i atrakcje. Planując wakacje w Szwajcarii, warto rezerwować nocleg z wyprzedzeniem, korzystając z popularnych serwisów noclegowych, gdzie można skorzystać z szerokiej bazy noclegowej, dostosowując ją do swoich potrzeb i możliwości finansowych.  

Lista zalet i miejsc wartych zobaczenia w Szwajcarii jest bardzo długa, na początek swojej przygody ze Szwajcarią, warto wybrać się do takich miejsc jak Jungfrau, Jezioro Genewskie, Czterech Kantonów,  Zurych,  czy spektakularny szczyt Zermatt. Przy odpowiednim przygotowaniu się do podróży, wysokie ceny zejdą na dalszy plan, a wspomnienia z podróży na długo zostaną w naszej pamięci. 

Gabi (14)

Miłośniczka gór i szwajcarskiej czekolady, Gabrysia od lat jest zafascynowana Szwajcarią. Specjalizuje się w tworzeniu przewodników po szwajcarskich szlakach turystycznych i ma niezwykły talent do odkrywania miejsc, które nie znajdują się w przewodnikach. Jej artykuły to prawdziwe okno na alpejskie krajobrazy i kulturowe skarby Szwajcarii.