Szwajcaria to piękny kraj, ale uważany jest za bardzo drogi. Czy w Szwajcarii jest drogo, czy to tylko mit? Zobacz, ile trzeba zapłacić za hotel, pociąg czy jedzenie.

Jednym z ciekawszych krajów europejskich jest Szwajcaria. Mieszkają tam bogaci ludzie, to tam przelewa się duże sumy pieniędzy, bo banki szwajcarskie są najpewniejsze i każdy wie, że szwajcarskie zegarki są najlepsze na świecie. Czy w Szwajcarii jest drogo, jak to się przyjęło mówić? Przekonaj się, ile franków musisz zapłacić na nocleg, pociąg czy jedzenie w restauracji. 

Życie w Szwajcarii – czy jest drogie?

Dla osób mieszkających w Szwajcarii i zarabiających we frankach życie nie jest tak kosztowne, jak dla turystów, którzy przyjechali zwiedzić to przepiękne miejsce. Jeśli ktoś wybiera się do tego państwa, to niestety musi być przygotowany, że za jedzenie w restauracji nie zapłaci niskiego rachunku, a znalezienie hotelu w dużym mieście może być sporym wyzwaniem. Choć oczywiście w większych miastach jest drożej, to też oferta noclegowa jest większa, a tym samym możesz znaleźć tańszy hostel. Ceny różnią się także w zależności od kantonu, a wśród tańszych miast można wymienić Neuchatel, Aarau i St. Gallen. 

Jakie atrakcje w Szwajcarii można zobaczyć?

Szwajcaria przyciąga turystów i coraz więcej Polaków decyduje się na podróż w tym kierunku. Planując wyjazd do Szwajcarii, sprawdź koniecznie, czy w danym miejscu obowiązuje karta turystyczna. Dzięki niej możesz podróżować za darmo, a także wejścia do niektórych atrakcji są tańsze lub nawet darmowe. Taka karta kosztuje w zależności od miasta około 25 CHF za dobę. Wybierając się do Szwajcarii, z pewnością będziesz chciał odwiedzić kilka miejsc, a wówczas przyda Ci się Swiss Travel Pass. Choć kosztuje sporo, to możesz dzięki niej podróżować za darmo, a przy okazji możesz wejść aż do 490 muzeów za darmo. Mając już ze sobą kartę turystyczną, można skupić się na zwiedzaniu. Co warto zobaczyć w Szwajcarii? Przede wszystkim największe miasto Zurych, ale też Genewę i Lucernę. Jeśli chodzi o atrakcje, to koniecznie musisz zobaczyć Jezioro Genewskie, Park Narodowy i Wodospad Renu. 

Jedzenie w Szwajcarii – przykładowe ceny w restauracji i w sklepach

Czy w Szwajcarii jest drogo? Zależy, jak na to spojrzeć. Szwajcaria nie różni się niczym od innych państw pod względem rozbieżności cen, jeśli chodzi o duże miasta i eleganckie restauracje, jak i dyskonty czy uliczne kramy z jedzeniem. W pierwszym wypadku ceny będą oczywiście dużo wyższe niż w popularnym sklepie dyskontowym lub w budce z jedzeniem stojącej przy drodze. W dyskoncie za chleb zapłacisz około 2,80 CHF, co w przeliczeniu wyniesie ponad 11 złotych. Butelkę tańszego wina kupisz za niecałe 4,5 CHF, a kilogram cytryn kosztuje 2 CHF. Jeśli chcesz wybrać się do baru lub restauracji na piwo, to za taką przyjemność zapłacisz od 5 do 7 CHF. Cena jedzenia w restauracji może wiele osób zaskoczyć, ale niestety nie pozytywnie. Za danie główne w restauracji średniego standardu musisz zapłacić od 20 CHF, co wyniesie Cię ponad 80 złotych. Taniej będzie w podmiejskich knajpach lub lokalach, w których możesz zjeść pizzę lub dania z kiełbasą, która jest uwielbiana przez Szwajcarów. Wówczas za posiłek zapłacisz 10-15 CHF. Najtańsze jest uliczne jedzenie i w wielu miejscach możesz kupić pudełko na wynos z serem, szynką i pieczywem. Cena takiego zestawu wyniesie około 10 CHF. 

Ceny na stacjach benzynowych w Szwajcarii, noclegów, transportu

Szwajcaria nie należy do najtańszych krajów europejskich, a więc i ceny paliw nie są niskie. Za litr benzyny 95 trzeba zapłacić około 1,7 CHF, za diesla 1,8 CHF, a za gaz 0,95 CHF. Ceny noclegów kształtują się różnie w zależności od miasta czy standardu bazy noclegowej. Ceny hoteli w Zurychu i Genewie są najwyższe i musisz się liczyć z wydatkiem rzędu 100 CHF za dobę, co w przeliczeniu na złotówki daje ponad 400 złotych. Jeśli chcesz znaleźć tani nocleg, to rozwiązaniem będą serwisy airbnb lub hostele. Transport publiczny też nie należy do tanich, ale możesz wybrać wcześniej wspomnianą kartę turystyczną lub bilety czasowe. Pomiędzy miastami najlepiej poruszać się pociągami, a dodatkowo podczas jazdy możesz podziwiać przepiękne widoki. Przykładowo za bilet z Bazylei do Zurychu zapłacisz 34 CHF. 

Czy w Szwajcarii jest drogo?

Szwajcaria jest drogim krajem, ale również zarobki są wysokie. Zatem pracując tam i żyjąc, nie odczuwa się tak dotkliwe cen, jak podczas wycieczki do tego kraju. W Polsce jest oczywiście taniej, choć porównując ceny w stolicach i dużych miastach obu krajów, nie zawsze te różnice będą bardzo duże. Na pewno warto odwiedzić Szwajcarię, bo jest tam mnóstwo wspaniałych miejsc do zobaczenia, a i jedzenie w barze czy w dyskoncie można kupić w rozsądnych cenach. 

Kacper (13)

Ekspert od szwajcarskiej innowacji i jakości, Kacper łączy swoją pasję do technologii z miłością do Szwajcarii. Jego artykuły skupiają się na przedstawieniu, jak szwajcarska precyzja  wpływa na świat biznesu, technologii i codziennego życia. Kacper ma wyjątkową zdolność do wyjaśniania skomplikowanych koncepcji w przystępny sposób, dzięki czemu czytelnicy mogą lepiej zrozumieć, co sprawia, że szwajcarskie marki są cenione na całym świecie.