Czym Szwajcarzy zachwycają cały świat i regularnie przyciągają rzesze turystów z całego świata? Pierwsze na myśl przychodzą zapierająca dech natura, czekolada, ser, zegarki i … ? Dokładnie tak! Pociągi – Szwajcaria to połączenie, które musiało się udać.

O tym, że podróż pociągiem może być pełna ekscytujących chwil i źródłem wspomnień na całe życie nie trzeba specjalnie przekonywać. Podróż pociągiem przez Szwajcarię dowodzi, że właśnie ten środek transportu może być przyczyną pełnej satysfakcji, a nawet zachwytu. W dalszej części artykułu więcej o cenach biletów, tym jakie są najpopularniejsze trasy widokowe i przez które miasta przechodzą.

Grand Train Tour of Switzerland, czyli Bernina Express, Glacier Express i inne – najpiękniejsze szwajcarskie trasy widokowe panoramicznymi pociągami

Grand Train Tour of Switzerland sieć połączeń kolejowych, dzięki którym można pokonać całą Szwajcarię. Obejmują one przejazdy przez najważniejsze miasta takie jak Zurych, Bazylea, Lucerna, Interlaken, Zemratt, Bern, 11 jezior i aż 5 miejsc widniejących na liście UNESCO. Łączna długość wszystkich odcinków wynosi 1280 km. Choć byłoby to z pewnością wyjątkowym przeżyciem, to oczywiście nie ma przymusu pokonywania całej trasy. Istnieje możliwość rezerwacji biletu na konkretny odcinek lub dla osób z większym rozmachem skorzystania z karty Swiss Travel Pass, dzięki której nie ma potrzeby deklarowania kierunku podróży. Do najsłynniejszych kursów należą trasy pokonywane przez Bernina Express i Glacier Express.

Pociągi Szwajcaria – Pociąg Bernina Express

Niezwykła alpejska trasa kolejowa łącząca Szwajcarię i Włochy. Oryginalnie Bernina Express biegnie ze szwajcarskiego Chur do włoskiego Tirano. Cała podróż trwa nieco ponad sześć godzin, jednak istnieje możliwość wybrania krótszego odcinka St. Moritz – Tirano, który również obejmuje główną atrakcję trasy, jaką jest widok na Przełęcz Bernina – wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Po dotarciu do Tirano pasażerowie mogą przesiąść się do autobusy linii Bernina i kontynuować podróż do przez jeziora Como i Lugano, kończąc ją w szwajcarskim mieście Lugano. Malownicze krajobrazy Alp południowej Szwajcarii podziwiane zza okien wagonów panoramicznych robią niesamowite wrażenie i sprawiają, że podróż koleją zamienia się w niemal mistyczne doznanie. 

Pociągi Szwajcaria – Glacier Express 

Pociąg lodowcowy, czyli Glacier Express kursuje na odcinku między St. Moritz i Zermatt. Nie jest tajemnicą, że jest to najwolniejszy pociąg ekspresowy. Nie bez powodu. 8 godzinna trasa pociągu obejmuje aż 91 tuneli i 291 mostów. Pasażerowie mogą podziwiać takie góry jak Matterhorn (symbol Szwajcarii) przełącz Oberalp i wąwóz Renu. Imponujące lodowce mijane przez pociąg przyprawiają o ciarki i rozkładają na łopatki. Bogactwo krajobrazu sprawia, że kilka godzin mija za jednym mrugnięciem.

Oprócz wyżej wymienionych linii dużą popularnością cieszy się miedzy innymi Ekspres Panoramiczny Gotarda oraz dwie ciekawe propozycje…

Pociągi Szwajcaria – Pociąg Czekoladowy lub Serowy

Na prawdziwych smakoszy czekają pociągi zapewniające podczas podróży wyjątkowe doznania kulinarne. Czekoladowa wycieczka odbywa się linią Montreux-Berner Oberland. Można na nią trafić wyłącznie w sezonie letnim – od maja do października. Pokonując odcinek od Montreux do Montbovon jest okazja między innymi do zwiedzenia miejscowości Gruyeres (znanej z produkcji sera) i fabryki czekolady Cailler. Oczywiście obsługa pociągu serwuje różnego rodzaju przysmaki, kawę i rozpieszcza pasażerów dobrą muzyką.

Dla fanów wytrawnych smaków lepszym wyborem będzie Pociąg Serowy. Wycieczka odbywa się w okolicy Jeziora Genewskiego.  Odbywa się też degustacja serów i wina, wizyta w muzeum folkloru “Vieux Pays-d’Enhaut” oraz restauracji „La Chalet”, gdzie pasażerowie są uczestnikami pokazu i degustacji big fondue.

Nieziemskie widoki i ceny – jak kupować bilety na pociągi Szwajcaria?

Nie da się ukryć, że wrażenia jakie jest w stanie zapewnić szwajcarska kolej pozostawiają w tyle wiele innych europejskich propozycji. Tylko w tym jednym kraju można doświadczyć przejazdu koleją zębatą, podziwiać lodowce, jeziora i doliny przez panoramiczne okna pociągu i jednocześnie dotrzeć do najważniejszych miast. Wszystko to ma jednak swoją cenę. W zależności od skali wycieczki przez kantony Szwajcarii, jaką się planuje, można rozważyć zakup biletu Swiss Travel Pass. W przypadku rozległych planów, to udogodnienie pozwala zaoszczędzić sporą sumę, ponieważ daje wstęp nie tylko do pociągów SBB, ale też autobusów i łodzi oraz zniżkę na trasy widokowe. Warto pamiętać, że popularność szwajcarskich pociągów jest równoznaczna z koniecznością rezerwacji miejsc z dużym wyprzedzeniem czasowym. Lepiej kupić bilet online kilka tygodni przed podróżą, niż obejść się smakiem będąc już na miejscu. 

Bez względu na obiektywnie wysokie ceny biletów kolejowych, nie ulega wątpliwości, że warto chociaż raz w życiu zafundować sobie podróż pociągiem po Szwajcarii. 

Gabi (14)

Miłośniczka gór i szwajcarskiej czekolady, Gabrysia od lat jest zafascynowana Szwajcarią. Specjalizuje się w tworzeniu przewodników po szwajcarskich szlakach turystycznych i ma niezwykły talent do odkrywania miejsc, które nie znajdują się w przewodnikach. Jej artykuły to prawdziwe okno na alpejskie krajobrazy i kulturowe skarby Szwajcarii.